Novosti


Osobe sa kratkim imenima zarađuju više


Osobe sa kratkim imenima zarađuju više nego ostali, pokazala je studija Ladders-a, sajta koji se bavi posredništvom između poslodavaca i radne snage

 Ilustracija
VAŠINGTON- Osobe sa kratkim imenima zarađuju više nego ostali, pokazala je studija Ladders-a, sajta koji se bavi posredništvom između poslodavaca i radne snage, koji broji preko šest miliona članova.
Studija je pokazala da svako dodatno slovo u imenu znači gubitak godišnje plate od 3.600 dolara.

Do ovakvog zaključka se došlo na osnovu upoređivanja plata 24 para učesnika sa različitim imenima.
Prema ovom istraživanju, osoba koja se zove Sarah zarađuje manje nego neko ko se zove samo Sara, a Stefan prihoduje manje od Stiva.
Jedini izuzetak predstavljaju osobe s imenom Lorens koje su, bez obzira na duže ime, u prednosti u pogledu zarade u odnosu na zaposlene koji se zovu Lari.
Pojedini analitičari za marketing tvrde da imena kao što su Bob ili Bil doprinose da osobe koje ih nose postanu omiljene kao šefovi, i da im pomažu u poslovnom uspehu.
Slična studija koju sproveo Linkedin pokazala je da tepanje ili davanje kratkih nadimaka šefovima firmi predstavlja specifičnost američke nacije.

Novi Zeland: Lista zabranjenih imena


Novozelandske vlasti objavile su zakonom zabranjenu listu od 77imena koja su roditelji želeli da daju svojoj deci. Na listi čudnih imena su: Lucifer, Mafia No Fear, Anal, 4Real...

 You TubeVELINGTON - Novozelandske vlasti objavile su zakonom zabranjenu listu imena koja su roditelji želeli da daju svojoj deci, a koja su često neobična, pa i uvredljiva.
Na listi 77 čudnih imena našla su se i ona poput Lucifer, Mafia No Fear, Anal, 4Real, V8, Kvin Viktoria. Neki roditelji, naročito oni sa više dece, pojednostavljivali su izbor imena nazivajući dete Drugi, Treći ili Peti, prenela je Raša tudej.
Najčešće zabranjeno ime je Džastis (pravda) – koje je od 2001. godine odbijeno čak 62 puta.
Takođe se zabranjuju imena koja mogu biti deo službenog naziva, kao što su King (kralj), Đuk (vojvoda) ili Prinses (princeza).
Novi zakon zabranjuje korišćenje brojeva u imenu, nalepnice, imena poznatih ličnosti, reči ili fraza koje izazivaju uvredljive asocijacije. Takođe, zabranjeno je da se ime deli sa kosom crtom.
Jedan par je pokušao da sina nazove 4real , a kada je njihov zahtev odbijen, oni su ga nazvali Supermen.
Prema zvaničnim statističkim podacima iz Ministarstva Novog Zelanda, od imena za dečaka u 2012. najpopularnija su bila imena Džek, Vilijam i Oliver, a među imenima za devojčice Olivija, Sofija i Emili.




Pčele mogu da namirišu mine udaljene pet kilometara



Hrvatski naučnici odgajili su posebnu vrstu pčela koja na daljini od pet kilometara može da 'namiriše' mine zakopane u zemlji, povezujući miris hrane s mirisom eksploziva
 Pčele su hranjene šećerom pomešanim s aromom eksploziva<br/>ArhivZAGREB - Hrvatski naučnici odgajili su posebnu vrstu pčela koja na daljini od pet kilometara može da 'namiriše' mine zakopane u zemlji, povezujući miris hrane s mirisom eksploziva.
Pčele su hranjene šećerom pomešanim s aromom eksploziva, a stručnjaci su proveli nekoliko godina trenirajući ih i usavršavajući tehniku pronalaženja eksploziva, piše "Jutarnji list".
"Ideja je bila da pčele počnu da povezuju miris hrane s mirisom eksploziva. Sigurnije je, a one su brže od bilo kog psa. Druga prednost jeste da kada ne rade, proizvode vrlo ukusan med", kazala je trener pčela, profesorka Mateja Janeš.
Projekat je započet 2007. godine na fakultetu Agronomije, a tada su pčele trenirali u velikom šatoru razapetom na livadi kraj fakulteta.
Ovu vest preneo je i britanski Daily Mail, koji navodi da je Hrvatska još uvek u procesu razminiranja jer je 680 kvadratnih kilometara teritorije prekriveno sa, kako se procenjuje, oko 90 hiljada mina zaostalih još od rata 90-ih.




U prodaji viljuška protiv gojaznosti


Elektronska viljuška koja vibrira kada se prebrzo jede od srede je u prodaji, a njeni izumitelji kažu da može da pomogne u borbi protiv gojaznosti i digestivnih problema
 Ilustracija

LOS ANĐELES - Elektronska viljuška koja vibrira kada se prebrzo jede od srede je u prodaji, a njeni izumitelji kažu da može da pomogne u borbi protiv gojaznosti i digestivnih problema.
"Iako je još u fazi prototipa, naš proizvod je naišao na veliki odziv", kaže Fabris Buten, osnivač kalifornijske kompanije HAPILABS koja je razvila vibrirajuću viljušku.
Viljuška se zasniva na istraživanjima koja su pokazala da sporijim jedenjem ljudi mogu da izgube na težini.
Novi gadžet, koji se pere i u mašini za sudove, sadrži LED lampice upozorenja, USB konektor i softver za kompjutere i smartfone pomoću kojeg korisnici mogu da prate svoj napredak u zdravijem ritmu jedenja.
Viljuška, pod nazivom "HAPIfork", uskoro će se pojaviti i na redovnom tržištu u SAD i Evropi.